Вітрянка у немовлят

(Голосів: 3. Рейтинг: 5,00 з 5)
Loading...

Реклама


Багато медиків вважають, що вітрянка – це дитяче захворювання. Дана думка недалека від істини, оскільки вірус вітряної віспи, частіше всього, вражає людину в дитячому віці і набагато рідше в дорослому і навіть літньому. Для кожної групи пацієнтів захворювання протікає по-своєму і супроводжується появою певних симптомів. Зазвичай, вітрянка діагностується у дітей старше двох років, в той період, коли дитина відвідує дитячий садок або школу. Лише зрідка вірус вітряної віспи може спостерігатися у немовлят.

Наскільки вітрянка у новонароджених може бути небезпечна, і які симптоми характерні для даного захворювання у дітей ми спробуємо детально описати в цій статті. Також буде розглянуто питання, чи небезпечна вітрянка в такому віці і які заходи вжити батькам, якщо захворювання вже почалося.

Як може заразитися немовля?

Насамперед, варто зазначити, що вітрянки у немовлят бути не може, якщо мама до вагітності перенесла захворювання. Малюк буде захищений від впливу вірусу перші шість місяців свого життя завдяки тому, що від матері ним були одержані антитіла разом з молоком. Якщо такого захисту немає, то вірус Varicella Zoster, який викликає вітряну віспу, може проникнути в організм новонародженої дитини кількома способами:

  • повітряно-крапельним шляхом, якщо малюк мав контакт з хворою дитиною або дорослим. Найчастіше таке зараження спостерігається в дитини у віці шести місяців і старше;
  • внутрішньоутробно, якщо мама заразилася вітряною віспою під час виношування вагітності. Вірус особливо небезпечний у перші 12-ть тижнів вагітності, оскільки саме в цей час формується плід, а вірус може викликати серйозні патологічні зміни. Якщо інфекція потрапила до майбутньої дитини за п’ять днів до пологів, то вона може стати причиною вродженої вітрянки. Якщо хвороба починається раніше ніж за тиждень до появи дитини, а зараження відбувається після 12 тижнів, то майбутня дитина встигає отримати антитіла, необхідні для захисту від вітряної віспи.
Вітрянка у немовлят

Вітрянка у немовлят

Особливо сприйнятливі до вітряної віспи діти у віці шести місяців і старше. Слід зазначити, що інкубаційний період вітряної віспи в середньому складає 10-21 днів, а ось у дітей від 6 місяців до 1 року, цей термін скорочується до 7 днів.

Реклама


Симптоматика захворювання

Вітрянка у немовлят починається з погіршення апетиту та втрати сну. Дитина веде себе вкрай неспокійно, на очі ознаки слабкості. Через деякий час у новонародженої дитини починає підніматися температура тіла (може досягати показника 37-38 градусів). В окремих випадках показники можуть бути набагато вищими.

Основним симптомом вітряної віспи, як і в інших вікових груп, є поява яскраво-червоної висипки по всьому тілу. Спочатку прищики виступають на тулубі маляти, а потім на голові і кінцівках. Поступово, висип змінює зовнішній вигляд і червоні плями приймають вигляд папул. Пухирці дуже швидко наповнюються прозорою рідиною, а потім підсихають і на їх поверхні утворюється щільна кірочка.

Вітрянка у немовлят

Вітрянка у немовлят

В міру підсихання одних бульбашок, на чистій ділянці з’являються нові папули і також підсихають. Найголовніше не розчісувати висип, щоб папули прийняли вигляд виразок. Через деякий час вони самі відпадуть. В цілому, симптоматика захворювання нагадує звичайну застуду, однак, лікування хвороби повинен призначити досвідчений лікар, щоб надалі уникнути можливих ускладнень.

Як переносять вітрянку новонароджені діти

Вітрянка у грудних дітей може протікати з легкими симптомами, а може мати важкі наслідки. Дитина може переносити інфекцію досить легко. Малюк не буде відчувати особливих змін у своєму стані, а висип може бути представлений окремими прищиками. В окремих випадках, навпаки, спостерігається важкий і тривалий перебіг захворювання, з можливими ускладненнями.

В особливу групу входять діти, які заразилися вітрянкою від мами перед самими пологами. Як правило, дана форма вітряної віспи протікає вкрай важко і супроводжується дуже високою температурою, великою кількістю висипки, а також можливими ускладненнями у вигляді пневмонії, гепатиту.

Методи лікування вітрянки у малюків до року

В залежності від складності перебігу захворювання, лікар призначає дитині певне лікування. Батьки повинні строго дотримуватись всіх рекомендацій та проводити лікування призначеними препаратами. Тільки в цьому випадку можна буде позбутися від вірусу дуже швидко. Рекомендації можуть носити наступний характер:

  • при легкому перебігу хвороби, її лікують у грудному віці шляхом позбавлення дитини від симптомів вітряної віспи. Якщо перебіг хвороби тяжкий, необхідна госпіталізація і курс противірусних засобів;
  • для зниження гіперемії немовлятам призначають парацетамол або ібупрофен, у невеликій дозі;
  • для обробки папул можна використовувати звичайну зеленку, лосьйон Каламін або Ціндол у вигляді суспензії з основою з цинку. При сильному свербінні, для полегшення стану дитини старше місяця дозволяється наносити гель Феністил;
  • особливо неприємними і небезпечними є висипи на слизовій рота або статевих органах. Папули в цьому випадку варто промивати фурациліном або трав’яним (краще ромашковим) настоєм. У разі появи ранок, їх можна змастити маслом обліпихи або знеболюючим гелем, який використовується при прорізуванні зубів;
  • щоб запобігти розчісуванню прищів, необхідно надягати дитині спеціальні рукавички і скористатися антигістамінним засобом, який виписав лікар;
  • купати малюка можна в теплій воді, з відваром трав або з марганцівкою. Забороняється використовувати мочалку і миючі засоби. Після купання дитину розтирати рушником не варто;
  • в особливо важких випадках дитині призначається ацикловір. Даний препарат блокує вірус і не дає йому розмножуватися в організмі;
  • якщо мама захворіла вітряною віспою за п’ять днів до пологів або трохи пізніше, дитині після народження відразу ж вводиться імуноглобулін.

Оскільки вірус вітрянки у новонароджених може впливати на організм по різному і доставляти дитині неприємні відчуття, важливо забезпечити дитині хороший догляд і правильне лікування, щоб у неї не виникло серйозних ускладнень.

Профілактичні заходи

Вітрянка у немовлят

Вітрянка у немовлят

Щоб убезпечити свою дитину від зараження такою інфекцією, як вітрянка, необхідно вжити додаткових заходів. Особливо актуальне таке рішення для жінок, які ніколи не хворіли на вітряну віспу, але планують найближчим часом стати мамою. Якщо знехтувати цією порадою, то при інфікуванні в період виношування плоду, у дитини можуть розвинутися патології, здатні надалі позначитися на фізіологічному здоров’ї малюка.

Щоб уникнути неприємних наслідків і важких ускладнень, важливо за три місяці до зачаття пройти вакцинацію від вітрянки. При цьому слід пам’ятати, що для дорослої людини процедура вакцинації передбачає введення двох доз препарату з проміжком в 6-10 тижнів. Відповідно, відвідати клініку для постановки щеплення слід дещо раніше.

Коли в родині захворіла старша дитина або хтось з дорослих, необхідно ізолювати дитину від контактів з інфікованою людиною, а в період особливої заразності проводити часті вологі прибирання в квартирі. Це допоможе позбутися від вірусу вітряної віспи в квартирі, оскільки інфекція поза тілом швидко гине. Основна небезпека полягає в тому, що дитина, підхопивша вітряну віспу, перший час може не помічати клінічних проявів вірусу, однак, бути носієм інфекції. У цьому випадку, убезпечити новонароджену дитину навряд чи вийде.

Висновок

Вітряна віспа у немовлят може так само протікати як і у дорослих пацієнтів. Всі класичні симптоми у новонародженої дитини найчастіше присутні, однак, батькам варто пам’ятати, що самостійно ставити діагноз і використовувати лікувальні засоби суворо заборонено. Всі рішення, пов’язані з діагностуванням захворювання, а також з його лікуванням та дозуванням лікувальних препаратів, приймає лікуючий лікар. Якщо виконувати всі рекомендації спеціаліста, хвороба швидко зійде нанівець.

Реклама


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *